Cookies, Affiliate och Användarvillkor

Användarvillkor och Ansvarsfrihet

Genom att använda våra tjänster accepterar du dessa villkor. Läs igenom dem noggrant.

Trots att vi jobbar för att ha ett felfritt innehåll så kan vi aldrig garantera att innehållet alltid stämmer till 100%. Använd därför de uppgifter du hittar på sidan som en vägledning och med försiktighet. Ha dem heller aldrig som enda underlag när du gör viktiga inköp eller beslut. Alla åsikter är respektive skribents egna.

Mobilfilmskolan.se och/eller dess ägare tar inte ansvar för eventuella skador, varken finansiella, kroppsliga eller liknande som uppkommit på grund av utförda handlingar eller beslut tagna utifrån informationen på denna sida.

Cookies

Svenska

På mobilfotoskolan.se används en teknik som kallas cookies. En cookie är en liten textfil som sparas i din dator när du använder våra tjänster. Denna teknik används idag på många webbplatser och enligt lagen om elektronisk kommunikation som trädde i kraft den 25 juli 2003 ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om detta.

Mobilfotoskolan.se använder cookies till de flesta funktioner på sidan bland annat för de som loggar in, postar formulär, kommentarer och gör sökningar. Annonsmoduler och andra tillbehör kan också behöva cookies för att fungera. Vill du inte att cookies sparas på din dator så kan du stänga av detta i din webb-läsare. Detta kan då medföra att mobilfotoskolan.se inte fungerar fullt ut.

Läs mer på ”About Cookies” hemsida för ytterligare information.

English

This site uses cookies – small text files that are placed on your machine to help the site provide a better user experience. In general, cookies are used to retain user preferences, store information for things like shopping carts, and provide anonymised tracking data to third party applications like Google Analytics. As a rule, cookies will make your browsing experience better. However, you may prefer to disable cookies on this site and on others. The most effective way to do this is to disable cookies in your browser. We suggest consulting the Help section of your browser or taking a look at the About Cookies website which offers guidance for all modern browsers

Affiliate-samarbete

Kort version

Vi får ersättning från de företag vi länkar till i det fall någon köper något. Urvalet har dock inte påverkats av någon annan än oss.

Lite längre version

Vårt mål är att mobilfotoskolan.se skall vara en av Sveriges bästa webbplats om Mobilfoto. Detta är mycket svårt att göra helt utan ersättning. Det finns massor av företag och miljoner produkter på nätet som ger bloggare och webbplatser ersättning för att rekommendera dem. Vi försöker därför bara välja de jag tycker är bra och relevanta för våra läsare. De produkter vi rekommenderar på denna sida är alltså helt vårt eget urval trots att vi får ersättning. I vissa fall får vi  en procentuell ersättning i de fall någon skulle följa en länk och köpa en produkt. Detta är reklamlänkar eller så kallade affiliate-länkar. Detta gäller inte alla länkar på sidan men då det kan vara svårt att veta vilka som omfattas så gör du bäst i att räkna med att det gäller alla. Observera att vi inte tagit emot några fria produkter, tjänster eller något annat av dessa företag i utbyte mot att nämna dem på denna webbplats utöver den ersättning som utgår om någon som följer en länk skulle köpa något.

Mobilfotoskolan.se är deltagare i Amazon Services LLC Associates Program, ett affiliate-marknadsföring program som gör att webbplatser kan tjäna pengar genom att länka till Amazon.com.

Affiliate & Legal (In English)
Mobilfotoskolan.se and Jalin Film AB is a participant in the Amazon EU Associates Programme, an affiliate advertising programme designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to Amazon.co.uk.

Vi använder och samarbetar för närvarande även med affiliatenätverken Tradedoubler och Adtraction.